آشنایی باچگونگی تشخیص اعتبار و اصالت مراکز صدور CE در ایران

کارگاه آموزشی آشنایی با نشان CE اروپا با حمایت 70 درصدی کریدور خدمات فناوری برای شرکت های دانش بنیان و نانویی برگزار شد.


کارگاه آموزشی آشنایی با نشان CE اروپا با حمایت 70 درصدی کریدور خدمات فناوری برای شرکت های دانش بنیان و نانویی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی کریدور خدمات فناوری، در این کارگاه تشخیص اعتبار و اصالت مراکز مدعی ارائه نشان CE ،نحوه دسترسی به مراجع، قوانین و روش های قانونی مربوط به CE، روش های تشخیص مراکز غیر قانونی و گواهینامه های نامعتبر مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

نشان CE به معنای انطباق محصول با قوانین اتحادیه اروپا است وبروی محصولاتی که در منطقه اقتصادی اروپا و ترکیه مصرف می شوند الصاق می شود و به محل تولید محصول وابستگی ندارد.

مهمترین کاربرد این نشان، تسهیل درجابجایی آزاد کالاست که بر اساس استانداردهای هماهنگ شده اتحادیه اروپا در سال 1985 به تصویب رسیده و ابتدا در مورد کالاهای پر خطر و محصولات پزشکی به اجرا در آمد و به مرور سایر کالاها را تحت پوشش قرار داد.

نشان CE نشا ن کیفیت نیست اما محافظت از منافع عمومی شامل مصرف کنندگان، محیط زیست، سلامت، ایمنی، امنیت عمومی و عملکرد مناسب فعالان اقتصادی بر بازار داخلی از کاربردهای نشان CE است .

پیمان مرادی مدرس این کارگاه آموزشی در خصوص روش های تشخیص مراکز غیر قانونی صدور گواهینامه CE گفت: عدم ارائه کد چهار رقمی نهاد گواهی دهنده (NB)، عدم وجود نام، مشخصات و یا کد چهار رقمی در پایگاه اطلاعاتی NANDO  اتحادیه اروپا و تایید نشدن هویت و اعتبار مرکز پیشنهاد دهنده، بوسیله نهاد اصلی صدور گواهی در اروپا از نشانه های عدم اعتبار این مراکز است و شرکت ها برای تشخیص اعتبار و اصالت مراکز مدعی ارائه نشان CE در ایران باید کد چهار رقمی این مرکز را در وب سایت اتحادیه اروپا به آدرس http://ec.europa.eu  وارد کنند و نام و کد چهار رقمی NB  مذکور را تطبیق دهند .

وی در خصوص الزامات ورود کالا و صادرات کالا به بازارهای اتحادیه اروپا گفت: یکی از این الزامات، اطمینان یافتن از اینکه محصول توانایی پاس کردن الزامات CE را دارد و به این منظور روشهایی تعریف شده که به آن روش های ارزیابی انطباق گفته می شود.همچنین محصول باید تکنیکال فایل و یا به عبارتی پکیج مدارک فنی و اظهار نامه انطباق اروپا را داشته باشد و براساس قوانین هماهنگ اتحادیه اروپا مورد ارزیابی قرار گیرد و دستورالعملهای استفاده از محصول و ایمنی در آن درج شده و یا ضمیمه باشد و اطلاعات شناسایی محصول شامل نام و آدرس پستی قابل دسترس باشد.

هر محصول برای اینکه با الزامات اتحادیه اروپا انطباق حاصل کند باید با دایرکتیو این گروه از محصولات انطباق داشته باشد، بنابراین باید دایرکتیو مرتبط با محصول را شناسایی کنیم و الزامات آنرا مدنظر قرار دهیم.

در ادامه این کارگاه آموزشی که روز چهارشنبه 24 آذرماه در محل کریدور خدمات فناوری برگزار شد ، قوانین هماهنگ سازی اتحادیه اروپا، محصولات خارج از دایرکتیو LVD، اصول ایمنی تجهیزات مرتبط با این دایرکتیو،روش های انطباق وسایل مرتبط با این دایرکتیو به شرکت کنندگان توضیح داده شد.  

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha
اطلاعات خبر
تاریخ خبر ۱۳۹۵/۰۹/۲۸
تعداد بازدید خبر ۱۱۵۲
تعداد رای : ۰